Tank

Ikon je mezi hodinkami Cartier hned několik, tou největší je zřejmě model Tank, který je dnes dostupný s drobnými obměnami v sedmi menších liniích. Tanky navrhl Louis Cartier, vnuk zakladatele značky, který stojí za rozkvětem hodinařiny tohoto jinak šperkařského domu. První exemplář, šlo vlastně o prototyp, dostal darem americký generál John Joseph Pershing. Oficiálně se hodinky začaly prodávat v buticích v Paříži v roce 1919, poté i v Londýně a New Yorku, přičemž každý z nich spravoval jiný z bratrů Cartierových.
 
Pouzdro má obdélníkový tvar a čisté linie. Název odkazuje k bojovému tanku MK I Tank, několik časomír za sebou by vytvořilo stopu tohoto pásového vozidla. Tanky se staly oslavou života, reminiscencí právě končící války. Číselník s římskými číslicemi a vnitřním rámečkem připomíná pohled na baronem Haussmannem vybudované centrum Paříže s širokými bulváry vedoucími od Vítězného oblouku, viděno z ptačí perspektivy. Neopomeňme umělecké styly belle époque, secesi a art deco, jež tehdejší produkci silně ovlivnily.

Co jste možná nevěděli...

Náramkové hodinky Tank, které se v dámském i pánském provedení vyrábějí dodnes, nosily slavné osobnosti. Mimo jiné americký herec Gary Cooper, zesnulá princezna Diana nebo bývalá první dáma Ameriky Michelle Obama. Až si hodinky přijdete prohlédnout, všimněte si tajného nápisu Cartier na nožce římské číslice VII.


 

Tank MUST 

Kolekce oživená v roce 2021 nahradí postupně linii Tank Solo. Hodinky jsou obdařeny vyměnitelnými řemínky, které lze snadno měnit. Vybrané modely jsou doprovázeny barevnými pásky, které neobsahují živočišné látky. Jsou vyráběny z recyklovaného materiálu, přesněji z jablek, a při výrobě zanechávají výrazně menší uhlíkovou stopu, než je tomu v případě kožených řemínků. V nabídce najdete také hodinky, jejichž baterie má neuvěřitelně dlouhou životnost – ta je odhadována na šestnáct let. Jejich modřené ručky a římské číslice absorbují sluneční energii a tu předávají do strojku, respektive do solárního zařízení pod číselníkem. Asi nejvýraznější jsou varianty v monochromatických barvách, ve vínové, lahvové a modré. Tyto odstíny svou slávu zažily již v roce 1977, kdy byly uvedeny poprvé. Nyní se stejně jako kdysi derou v žebříčku popularity na vrchol.

Tank Anglaise

Linie byla představena v roce 2012. Vlastní interpretace původních hodinek vede k zachování puristického DNA, jakým jsou: římské číslice, vnitřní šrafovaný rámeček či modrý drahokam na korunce. Korunka je protentokrát integrovaná do pouzdra a je částečně chráněná. Pouzdro má plnější linie a proporce číselníku nabraly obdélníkový směr. Hodinky jsou osazovány jak mechanickými, tak quartzovými strojky vyráběnými ve Švýcarsku. 


 

Tank Française

Odkaz hodinek Tank Française, které se poprvé objevily v roce 1996, se řídí tím, že když jsou hodinky náramkové, měly by mít náramek. Verze na tahu s tělem hodinek zasazeným do středu se během několika dekád stala jednou z nejoblíbenějších. Dnes jsou hodinky nabízeny ve všech žádaných materiálech, jako je ocel či zlato, u žen si popularitu získala i dvoubarevná varianta bicolour. Kromě typických prvků, jako jsou římské číslice, vnitřní šrafovaný rámeček, modřené ručky či modrý drahokam na tentokrát profilované korunce, mají vybrané modely i datum či indexy v podobě diamantů.
 

Tank Américaine

Na konci osmdesátých let se v USA oživil trh s luxusními evropskými hodinkami. Cartiery bodovaly hlavně u žen. Američanky chtěly větší modely, výraznější, ovšem takové, jež by si zachovávaly šarm a pařížskou eleganci. Vznikly Tank Américaine, obdélníkové hodinky s protáhlým číselníkem. I přes veškeré obměny zůstaly výrazné prvky – římské číslice, vnitřní šrafovaný rámeček, modřené ručky či modrý kabošon na korunce – zachovány. Větší kusy z aktuální nabídky (velikost medium) jsou obdařeny datem, časté je briliantové zdobení pouzdra, v tom případě bývá spinel na korunce nahrazen diamantem. Velikost large je vhodná pro mužská zápěstí.
 

Tank Louis Cartier

Tank Louis Cartier jsou nejčistší připomínkou původního modelu, který navrhl a nosil sám Louis Cartier. Svým počinem stanovil jasný standard pro všechny hodinky Tank. Tehdy se novému stylu, jenž z hodinek doslova sálá, říkalo moderní, dnes ho nazýváme art deco. Nosit náramkové hodinky bylo na začátku minulého století něco nevídaného, průkopnického. To proto si hodinky Tank oblíbilo tolik významných myslitelů, umělců i členů pařížské elity. Aura exkluzivity jim zůstala. Dodnes jsou vyhledávaným modelem mezi světovými lídry v showbyznysu i politice. 
 

Tank Cintrée

Pro značku byla vždy důležitá symetrie, a její narušení proběhlo jen u několika málo extravagantních modelů. Stalo se tak například v případě linie Tank Cintrée, která byla poprvé s tradičními římskými číslicemi představena v roce 1921. Netrvalo to dlouho, co se u tohoto zvětšeného modelu zásadně změnily číslice – hlavní designový prvek. Experiment s arabskými numery se vydařil a dnes patří tyto vintage modely ke sběratelským pokladům. Protáhlé pouzdro získalo obloukový tvar, proto perfektně souzní se zápěstím. Ve dvacátých letech minulého století bylo dokonce tenčí než dnes. V kolekci se objevily i odhalené modely bez číselníku se zdobenými skeletovanými strojky. 
 
Zajímají vás čerstvé novinky ze světa luxusních hodinek a doplňků?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.