Panerai

Na florentském náměstí Piazza San Giovanni stával kdysi malý krámek s nápisem Orologeria Svizzera, dnes tu naleznete velký rohový butik značky Panerai. Značka s italskými kořeny, jejíž hodinky se vyrábějí ve švýcarském Neuchâtelu, propojuje italskou historii a švýcarskou současnost. Modely, z nichž čiší neutuchající vášeň pro moře a oceány, si nemůžete splést s žádnými jinými na trhu. Říká se, že Panerai můžete buď milovat, nebo nenávidět. Rozhodně je víc těch, kdo si tuto unikátní značku, nabízející jak robustní, tak nezaměnitelné elegantní hodinky, zamilovali. 

Kde koupíte?

Butik Carollinum
Pařížská 11, Praha 1
více informací
Potápky
Potápky
Už první hodinky Radiomir souvisely s podmořským světem – byly určeny výhradně pro potápěče italského námořnictva. Od té doby se značka nikdy své vášně pro moře a oceány nevzdala.
Značka Panerai dále pokračovala v inovacích a vytvořila model Luminor. Její hodinky nosili nejen italští, ale též egyptští armádní potápěči. Je vcelku logické, že Panerai klade velký důraz na vodotěsnost svých hodinek, které speciálně testuje ve své manufaktuře v Neuchâtelu: všechny hodinky Panerai musí vydržet vodní sloupec o celých 25 % vyšší, než jsou deklarované hodnoty. Některé z jejích modelů jsou dnes vodotěsné až do neuvěřitelných 2 500 metrů.
číst více
Signifikantní vzhled
Signifikantní vzhled
Hodinky Panerai rozeznáte na první pohled. Typický je pro ně sendvičový číselník, polokruhový chránič korunky i polštářkový tvar pouzdra.
Číslice, indexy a ručky hodinek pro potápěče musely být pod mořskou hladinou perfektně čitelné. Guido Panerai, vnuk zakladatele značky, vybavil hodinky Radiomir luminiscenčním materiálem na bázi radia, v roce 1949 byly modely Luminor vybaveny tritiem. Na luminiscenci dbají v Neuchâtelu pečlivě dodnes, používá se moderní neradioaktivní povlak Super-LumiNova. Kvůli vynikající čitelnosti indexů a číslic používá Panerai na své hodinky sendvičový číselník, skládající se ze dvou částí. Na tu spodní se nanáší luminiscenční materiál a pak se na ni přiloží svrchní vrstva, v níž je tvar číslic a indexů vyřezán.
číst více
Robustnost
Robustnost
První model Radiomir měl velikost pouzdra 47 mm a úctyhodný rozměr je stále zásadní charakteristikou hodinek Panerai. Přezdívá se jim – zejména řadě Submersible – „instrumenty pro přežití“.
Značka Panerai – pokud jde o pouzdro – rozhodně nepatří k velkým experimentátorům. Svědčí o tom už fakt, že polštářkové pouzdro zůstává i v průběhu desetiletí neměnné. Mimochodem z pouzdra nejpopulárnější řady Luminor vychází i tvar pendlovek (stolní hodiny jsou zase inspirovány prvním modelem Radiomir), jež značka také nabízí. Pendlovky jsou poctou značky významnému toskánskému astronomovi a fyzikovi Galileovi Galileimu.
číst více
Životní styl
Životní styl
Už od počátků je značka Panerai spjata s muži, jejichž život je vyplněn adrenalinem a bývají vystaveni extrémním podmínkám i nebezpečí. Potápění je zapsáno v genetické informaci značky Panerai, v posledních letech se však nechce omezovat pouze na potápěče (přestože je jejím ambasadorem i freedivingový mistr světa Guillaume Néry). Už patnáct let značka spolupracuje s dobrodruhem a polárníkem Mikem Hornem.
Potápění je zapsáno v genetické informaci značky Panerai, v posledních letech se však nechce omezovat pouze na potápěče (přestože je jejím ambasadorem i freedivingový mistr světa Guillaume Néry). Už patnáct let značka spolupracuje s dobrodruhem a polárníkem Mikem Hornem, dalším ambasadorem Panerai se stal dobrodruh, fotograf a filmař Jimmy Chin.
číst více
Stálost
Stálost
Dobrodružnému životnímu stylu, s nímž je značka spjata, odpovídá i odolnost hodinek Panerai. Jsou to časomíry, které si s sebou vezmete do bazénu či na hory a které vydrží ještě mnohem, mnohem více.
Samozřejmostí je nejen skvělá čitelnost údajů na číselníku, ale také superpřesný strojek. Panerai vyrábí vlastní kalibry od roku 2005, jejich přesnost je certifikována COSC, což znamená, že povolená odchylka je -4 až +6 sekund za den. Přísnými testy však procházejí i v manufaktuře ve švýcarském Neuchâtelu, kde je pro zkoušení odolnosti vůči nejrůznějším klimatickým podmínkám vyhrazena celá jedna laboratoř. Důsledně se měří i vodotěsnost pouzdra, jeho odolnost vůči slané vodě či lidskému potu.
číst více
Inovace
Inovace
Touha po zdokonalování je se značkou Panerai spjata odjakživa. Známé jsou inovativní materiály využité pro luminiscenci, lunetu i pouzdro. Panerai vyrábí hodinky s obrácenou korunkou pro „levoruké“.
V posledních letech značka Panerai využívá i nové materiály, které zlepšují vlastnosti pouzdra, jako je jeho lehkost, tvrdost a odolnost vůči vnějším vlivům. Nejznámějším materiálem je slitina Carbotech, již značka používá od roku 2015. Je založená na karbonových vláknech a je mnohem tvrdší než klasická ocel a lehčí než titan. Pouzdra vyrobená z Carbotechu mají navíc opravdu černočernou barvu, protože Carbotech pohlcuje světlo. Kromě Carbotechu se můžete setkat i se slitinou zlata Goldtech, materiálem BMG-Tech, ale i speciální ocelí AISI 316L.
číst více



Více o značce Panerai

Hodinky značky Panerai, v jejichž pouzdrech jsou ukryté automatické i mechanické strojky, se dělí do čtyř modelových řad, dvě základní vznikly už v první polovině 20. století. Nesou názvy Radiomir a Luminor. Právě Luminor ve své jak klasické, tak i elegantní podobě coby Luminor Due patří dodnes k nejpopulárnějším. Garanční doba je od roku 2019 osm let.

Panerai, jejíž oblibu v 90. letech minulého století akceleroval i akční hrdina Sylvester Stallone, který robustní hodinky začal nosit, nechce být obyčejným výrobcem hodinek, nýbrž značkou životního stylu. Proto k některým limitovaným edicím nabízí zákazníkům i nebývalé zážitky. Exkluzivitu zvyšuje i omezená výroba a počet hodinek, mnohé z nich se stávají objektem touhy sběratelů. Značka také patří k průkopníkům ekologického přístupu v hodinářství.


 

Historie značky

V roce 1860 si v italské Florencii Giovanni Panerai otevřel hodinářství Orologeria Svizzera, které sloužilo i jako dílna a škola pro mladé hodináře. Nicméně na skutečný počátek značky, jejíž celý název zní Officine Panerai, si musíme počkat až do roku 1916 – tehdy si Guido Panerai, vnuk zakladatele, nechal patentovat prášek na bázi radia, díky němuž byly ručky a číslice či indexy hodinek dobře čitelné i ve tmě. Pojmenoval jej Radiomir a stejně tak se jmenuje i první modelová řada značky, od roku 1938 sériově vyráběná pro italské námořnictvo. 

 

Druhá modelová řada Luminor, s půlkruhovým chráničem korunky, spatřila světlo světa v roce 1949 a patří k symbolům Panerai dodnes.
 

Pevné základy značky Panerai byly položeny v průběhu první poloviny 20. století, ovšem její skutečný rozmach datujeme až od let devadesátých. V roce 1993 poprvé představila kolekci, která nebyla určena jen pro armádní účely, ale pro širokou veřejnost. O čtyři roky později ji koupila skupina Richemont, kam patří dodnes. Od té doby ušla pěkný kus cesty – v roce 2002 otevřela značka Panerai vlastní manufakturu v Neuchâtelu, o tři roky později představila první vlastní kalibr. Tím dala jasně najevo, že patří do světa vysoké hodinařiny a své místo v něm už neopustila. 

 

Dnes vyrábí víc než dvacítku nejrůznějších kalibrů. Hodináři z Officine Panerai se nezaleknou ani královských komplikací, jako jsou tourbillon či minutová repetice. Panerai rozhodně neusíná na vavřínech, ani pokud jde o inovace, jež jsou tak pevně zakotveny v její historii. Vyvíjí například nové materiály pro výrobu pouzder, číselníků, a dokonce i součástek strojku. 

Zajímají vás čerstvé novinky ze světa luxusních hodinek a doplňků?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.